Zmiany w OC


Od 12 Lutego 2012 uległy zmianie przepisy dotyczące OC dla kierowców.

Zmiany likwidują problem z tzw. podwójnym ubezpieczeniem. Dzięki wprowadzonym zmianom nabywca pojazdu może wypowiedzieć "odziedziczoną" polisę w dowolnym momencie trwania umowy a nie jak do tej pory w ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu, wprowadzona została możliwość wypowiedzenia automatycznie przedłużonej polisy OC na kolejny rok, jeżeli została już zawarta nowa umowa ubezpieczeniowa z inną firmą.

W przypadku gdy będziemy chcieli wypowiedzieć polisę - skuteczne będą wypowiedzenia nadane na poczcie przed upływem terminu umowy ubezpieczenia OC. Dotychczas, by wypowiedzenie było skuteczne, należało je doręczyć do firmy ubezpieczeniowej przed upływem terminu umowy, dotyczy to jedynie Poczty Polskiej, w przypadku doręczenia w  inny sposób, datą decydującą będzie termin doręczenia pisma ubezpieczycielowi. Wypowiedzenie/umowę można wysłać mailem lub faksem. W mailu musi być skan podpisanej umowy lub wypowiedzenia.

Sprzedający ma obowiązek poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu w przeciągu 14 dni.

Od 1 stycznia 2012 roku zmieniły się ustawowe kary za brak ważnej polisy OC, w niektórych sytuacjach kierowca/właściciel będzie musiał zapłacić dwukrotną (a w przypadku aut ciężarowych i autobusów nawet trzykrotną) równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę (w dniu wejścia nowych przepisów 3000 tyś. złotych) i tak jeżeli czas bez ważnej polisy nie przekroczy 3 dni zapłacimy 20% minimalnego wynagrodzenia od 4-15 dni krara będzie w wysokości 50% ustawowego wynagrodzenia minimalnego a powyżej 15 dni 100%.

Ciągle kupujemy stare samochody

 Po przeanalizowaniu ogłoszeń motoryzacyjnych zamieszczonych w największych serwisach z ofertami sprzedaży można zaobserwować, że rynek sprzedaży używanych samochodów ciągle utrzymuje tą samą prędkość rozwoju.

 

Przeciętna wieku samochodu wystawionego w serwisie  to ok. 10 lat i a jego koszt nieco ponad 19 000 zł. Jednak ta  cena nie oddaje w pełni tendencji rynkowych. W Polsce skupuje się dużo najtańszych aut. Najwięcej poszukiwanych jest w przedziale od 4 tys. do 5 tys. zł. Drugim pod względem popularności zakresem są pojazdy kosztujące od 3 tys. do 4 tys, trzecim - od 5 tys. do 6 tys. zł.

- W do 2010 r. nie zaobserwowano zmian w tych kwestiach. Można zauważyć, że rynek zareagował również na znaczące podwyżki paliw, przez co zainteresowanie samochodami z silnikiem Diesla wyraźnie spadło. Prawdziwy obłęd w sprzedaży pojawił się w samochodach z instalacjami LPG, jednak ich udział nadal nie przekroczył poziomu 10 proc. wszystkich ogłoszeń. Na rynek nie miał wpływu kurs euro, co jest widoczne w ilości samochodów sprowadzanych z zagranicy. Wysokie ceny paliw na pewno odbiją się na samochodach o wysokich pojemnościach, nie posiadających instalacji LPG.

 

 

Joomla!

Webmaster: Łukasz Jaworski
Opti Katalog Katalog stron internetowych Katalog stron firmowych Katalog stron Pozycjonowanie stron Samochody Samochody Katalog Stron Q Izuei Dobre Strony Promocyjny serwis informacyjny dla firm Katalog stron x Inne Katalog stron Katalog HQ